Skip to content

Päikesepaneelid



Päikesepaneelid

Päikesepaneelid jagunevad monokristallilisteks ja polükristallilisteks. Nii monokristallilised kui ka polükristallilised päikesepaneelid täidavad kogu päikeseelektrisüsteemis sama funktsiooni: nad koguvad päikeselt energiat ja muudavad selle elektrienergiaks. Ühtlasi mõlemad on valmistatud ränist. Enamus päikesepaneelide tootjaid toodavad nii monokristallilisi kui ka polükristallilisi paneele.

Mõlemad päikesepaneeli tüübid võivad olla teie kodu jaoks sobilik valik, kuid kahel tehnoloogiatüübil on siiski teatavad erinevused, mida peaksite mõistma enne lõpliku päikeseenergia ostuotsuse tegemist. Peamine erinevus kahe tehnoloogia vahel on ränikristalli tüüp: monokristallilised päikesepaneelid koosnevad elementidest, mis on valmistatud ühest räni kristallist, polükristallilised päikesepaneelid koosnevad aga elementidest, mis on kokku sulatatud pisikestest räni fragmentidest.

 

Monokristallilist päikesepaneeli peetakse üldiselt esmaklassiliseks päikesetooteks. Monokristalliliste paneelide peamisteks eelisteks on suurem kasutegur ja ühtlaselt must esteetiline välimus.

Monokristalliliste päikesepaneelide nimetus reedab, et kasutatud ränikristall on ühekristalliline ehk monoliitne. Kui element koosneb ühest kristallist, siis elektrivoolu tekitavatel elektronidel on rohkem liikumisruumi. Selle tulemusel on monokristallilised paneelid tõhusamad kui polükristallilised paneelid.

 

Polükristalliliste päikesepaneelide efektiivsus on üldiselt veidi madalam kui monokristallilistel, kuid nende eeliseks on madalam hind. Polükristallilised päikesepaneelid on üldjuhul värvitoonilt sinised.

Polükristallilised päikesepaneelid on valmistatud samuti ränist, kuid vajaminevad elemendid sulatatakse paljudest räni kildudest kokku. Polükristallilisi päikesepaneele nimetatakse seetõttu ka mitmekristalliliseks. Kuna igas elemendis on palju kristalle, siis elektronidel on vähem liikumisvabadust. Selle tulemusel on polükristalliliste päikesepaneelide efektiivsus madalam kui monokristalliliste paneelide puhul.

SolarElectric, päikeseelektrijaam, päikesepaneelid



Päikeseenergia eelised

Eesti on päikeseenergia kasutamiseks geograafiliselt väga sobilik paik. Keskmine päikesekiirguse hulk Eestis on ligemale 1000 kWh/m2.
Eesti eelis päikeseküllaste lõunamaade ees on jahedam kliima ja pikemad päevad. Mida jahedam keskkond, seda paremini päikesepaneel energiat toodab.

 

Päikesepaneelid parandavad hoone energiamärgist

Aastaks 2020 on seatud uusehitistele A klassi energiamärgise nõue. Päikesepaneelide abil saab seda nõuet kõige lihtsamini saavutada. Näiteks 10kW päikeseelektrijaama aastane toodang on suurusjärgus 10000kWh energiat, seega 100m2 pindalaga hoonel väheneb tarbitav energiahulk ruutmeetri kohta 100kWh võrra ühes kalendriaastas. Sellisel viisil on võimalik muuta hoone liginullenergia või isegi plussenergia hooneks.
Kõrgem energiaklass tähendab ka kõrgemat kinnisvara väärtust ja ihaldusväärsemat positsiooni kinnisvaraturul.

Mida pakume?